Okres niemowlęcy – pierwsze 14 dni życia szczeniąt.

Za nami dziś 8 dzień od narodzin. Jesteśmy na etapie okresu niemowlęcego który trwa około 2 tygodni. Psiaki, są na etapie silnego rozwoju zmysłów. Mimo iż rodzą się ślepe i głuche to instynkt węchu działa poprawnie. Na podstawie węchu szczeniaki poznają świat, potrafią odnaleźć matkę po zapach jej śliny i bezbłędnie trafiają do sutków.


Cały ten czas szczeniaki spędzają na ssaniu matki, spaniu oraz pełzaniu po legowisku. Od narodzin są zależne od matki to ona stymuluje ich funkcje wydalnicze i pobudza układ trawienny przez masaż ich małych brzuszków. Po 5 dniach zauważyliśmy znaczy wzrost siły u szczeniaków. Problemem jest zwarzenie małych łobuzów, które próbują pełzać po wadze. Biorąc je na ręce szczególnie uważamy, aby nie wypadły z ręki. Takie wiercipięty. Podczas załatwiania się obserwujemy już próby stania na tylnych łapa.


Staramy się zapewnić naszym szczeniakom wczesną stymulację neurologiczną, która wpływa pozytywnie na ich rozwój. Polega ona na wykonywaniu z maluchami kilku prostych ćwiczeń. Jest to dostarczenie delikatnych bodźców dotykowych takich jak: dotykanie między opuszkami palców, unoszenie i opuszczanie głowy, trzymanie szczenięcia w pozycji na grzbiecie. Umiejętne poddanie szczeniaka takim kontrolowanym czynnikom stresowym poprawia funkcjonowanie układu krążenia, rozwija zdolności uczenia się oraz zwiększa odporność na stres i choroby.Wyróżnione posty
Ostatnie posty
Archiwum
Podążaj za nami
  • Facebook Basic Square
  • YouTube Ikona społeczna
  • Czarny Instagram Ikona